Oslo (ANB-NTB): Et tykt lag med skyer over hele Sør-Norge satte en effektiv stopper for alle som drømte om å se meteorsvermen Leonidene tirsdag kveld.
Kampstart om:
| Publisert 18.11.2009 kl 07:05 Oppdatert 18.11.2009 kl 08:42 |
– November er en vanskelig måned for å se stjerner. Jeg hadde håpet det kunne sprekke opp tidligere i dag, men slik gikk det ikke, sier astrofysiker Knut Jørgen Røed Ødegaard til NTB.
Om været spolerte hele det varslede himmelskuet i Sør-Norge, var det andre forventninger i nord hvor værgudene hadde vært mer velvillige.
Nord for Trøndelag var det ventet inn rapporter om fantastiske observasjoner.
Årlig rundt den 17. november kommer jorden inn i halen av kometen Temple-Tuttle. Deler av støvet etter kometen, som passerer hver 33. år og sist i 1998, kommer inn jordas atmosfære og brenner opp. Fenomenet kalles for Leonidene, og vanligvis kan entusiastene se mellom 10 og 15 stjerneskudd i timen.
– I år er det imidlertid helt spesielt, og det var ventet at det skulle komme flere hundre stjerneskudd i timen, sier Ødegård.
En av grunnene til at det er spesielt mange stjerneskudd i år er at jorda vil passere gjennom støvbånd som er etterlatenskaper etter kometens passeringer både fra 1466 og 1533.
Ikke noe av støvet er ventet å treffe jordas overflate. Meteorittene er så små at de brenner opp med en gang de kommer i kontakt med atmosfæren. Astrofysikere håper derimot å se nedslag på månen. Enkelte satellitter som går i bane rundt jorden skal ha vært utsatt.
– Enkelte har dreid litt på satellittene sine for å unngå skader under meteorstormen, sier astrofysikeren. (ANB-NTB)
Fra 1. juli skulle Stavanger lufthavn, Sola, ta i bruk et helt nytt
væskeskanningssystem. Nå stoppes det.
Les mer
Det var høy stemning og stor gjensynsglede da Norwegian National HOG Rally 2010 åpnet i Svolvær torsdag ettermiddag. God musikk fra de tre trubadurene Jøran Breivik fra Meløy, Cliff Isaksen fra Røst og Lasse Ingebrigtsen fra Tromsø satte stemningen tidlig på ettermiddagen på torget i Svolvær. Musikk ble utover kvelden forsterket med bossen selv, Kenneth Kula Johansen fra Bodø.
SYKKELTREFFKristin Laumann fra Leknes fotballklubb fikk torsdag æren av å lese eden for resten av spillerne i Umeå Fotbollsfestival Les mer
Norge ligger på 17. plass etter første dag av lagkonkurransen i U21-VM i bowling. Les mer
Statsråd Karl Eirik Schjøtt-Pedersen, som i sommerukene har vært mer synlig i offentligheten enn siden han ble utnevnt i fjor høst, skyter i et intervju med Dagens Næringsliv ned alle framstøt om å bruke offentlig privat samarbeid (ops) til å finansiere store utbyggingsprosjekter.
Les kommentaren her
Strand Craft 122 kommer med en egen sportsbil, parkert i båtens garasje.
Se alle bildene
Moldes jazzfestival ble arrangert for 50. gang i år. Se bilder fra både årets festival og mange av tidligere års høydepunkter!
Se alle bildene
Mercedes-AMG fant den perfekte plassen til å vise fram SLS AMG E-Cell, den kommende elektriske supersportsbilen.
Se bildene her