...
Greenpeace-leder Truls Gulowsen møtte Albertas miljøminister Rob Renner i Oslo for å protestere mot oljeutvinningen fra tjæresand. Foto: Vidar Ruud, ANB

Protesterte til ministeren

Oslo (ANB): Etter flere forsøk lyktes Greenpeace med å få møte miljøministeren fra Alberta i Canada for å overlevere protester mot utvinningen av tjæresand.

Fotball Live

lørdag 04. sep. kl. 15:00
Sortland - Lofoten

Kampstart om:

1 dager 21 timer 17 min. 4 sek.
Søk i skattelistene
 
Søk på navn og/eller sted
Eksempel: Ola Nordmann Oslo
Se topplister i ditt postnr.
Eksempel: 2815
 
Se topplister i Kommuner
Flakstad  Vestvågøy  Vågan 
...
BJØRN ERIK DAHL
Publisert 28.10.2008 kl 14:33 Oppdatert 28.10.2008 kl 14:39

Tips en venn på e-post:

...
Greenpeace-leder Truls Gulowsen møtte Albertas miljøminister Rob Renner i Oslo for å protestere mot oljeutvinningen fra tjæresand. Foto: Vidar Ruud, ANB

Miljøministeren i provinsen Alberta i Canada, Rob Renner, er denne uka på norgesbesøk, hvor han blant annet har hatt samtaler med miljø- og utviklingsminister Erik Solheim (SV).

Denne anledningen har ikke Greenpeace Norge latt gå fra seg, for miljøvernorganisasjonen er sjokkert over norske StatoilHydros planer for oljeutvinning fra tjæresand i Alberta. Selskapet har investert milliardbeløp gjennom oppkjøp av North American Oil Sands Corporation, som disponerer store landområder over antatte tjæresandforekomster.

Tirsdag møtte Greenpeace-leder Truls Gulowsen miljøministeren fra Alberta utenfor olje- og energidepartementet, der Rob Renner hadde et møte med statssekretær Liv Monica Bargem Stubholt, for å overlevere sine protester mot utvinningen av tjæresand. Renner fikk blant annet overlevert en liste over StatoilHydros tabber i det siste, inkludert Statfjord A-utslippene, problemene med Snøhvit-anlegget og korrupsjonsanklager.

– Grønnvasking

– Det Rob Renner gjør på denne europaturen er å prøve å berolige sine kolleger i andre land som har bekymringer rundt utvinningen av tjæresand. Alberta skal bruke en del penger på å forske på CO2-håndtering, og prøver på den måten å ta brodden av kritikken, sier Truls Gulowsen til Avisenes Nyhetsbyrå (ANB).

Utviklingen av tjæresandprosjekter i Alberta har ifølge Greenpeace skapt enorme konsekvenser for både lokalmiljø og klima. Organisasjonen sier at skoger høvles ned, vann og luft forurenses, og at urbefolkningen i området blir fratatt muligheten til å leve på sin tradisjonelle måte.

– Skandaløst

– I dag slippes det ut 40 millioner tonn CO2 i forbindelse med tjæresandutvinningen. Dette er forventet å øke til 80 millioner tonn innen 2011 hvis nåværende utvinningsplaner blir gjennomført. Canada vil ikke ha noen som helst mulighet til å nå målene i Kyoto-protokollen med disse planene. At StatoilHydro er en del av den skitne tjæresandutvinningen er rett og slett skandaløst, sier Truls Gulowsen i Greenpeace.

Miljø- og utviklingsminister Erik Solheim deler ikke de store bekymringene til Greenpeace. Til NRK sier Solheim at ny teknologi og CO2-håndtering kan være med på å gjøre oljeutvinningen fra tjæresand til en suksess.

– Det er skremmende at Solheim valgte å sluke agnet med åte. Det er en klassisk bortforklaring at man først erkjenner at man kanskje har et problem, og så sier at man skal forske på det. Det hele blir lite meningsfullt hvis ikke teknologien er på plass før utvinningen, mener Gulowsen.

Han har sterk tvil til at teknologien vil fungere skikkelig, og mener StatoilHydro uansett burde satse på fornybare energikilder, ikke mer forurensende fossilt brensel. (ANB)

FOLKEFESTEN PÅ LEKNES

...

Høstvekka er i gang

Torsdag ettermiddag gikk startskuddet for årets Høstvekka på Leknes. SE BILDESERIE
I GANG

...

Aksjonerte mot dyreeier

Mattilsynet, dyrevernet og politiet rykket for en tid tilbake ut for å ta hånd om ti katter og syv hunder.
AKSJON

...

Fortsetter med den fjerde armen

Kommunestyret i Vestvågøy besluttet torsdag ettermiddag at arbeidet med den fjerde armen i rundkjøringen på Leknes skal ferdigstilles.
FERDIGSTILLES

...

Sparker i gang countryfesten

I kveld starter den tiende utgaven av Lofoten Countryfestival på Leknes. Konserten i kveld er blant annet en hyllest til Elvis og Jerry Lee Lewis.
ENDELIG

...

Tok kveite på 200 kilo

Ingen nordmann har tatt en så stor kveite på stang som den Johnny Braata tok utenfor Senja.

STORKVEITE

Dagens mest leste saker

...

Gode gubber i LO

Riktignok er LO-leder Roar Flåthen både mann og har tradisjonell industribakgrunn. Men samtidig har han stått for en linje i lønnsoppgjørene som har gitt lavlønte kvinner betydelige tillegg.

Les kommentaren her

Siste bildeserier

Nordens største båtmesse

...

Båter i sjøen i Kadettangen er i gang. Se bildene her.

Se bildeserie

Nytt og gammelt

...

Tømrer Esben Haug startet med en 200 år gammel rønne da han gikk i gang med å bygge. Nå er rønna en moderne enebolig, men det gamle er godt bevart.

Se bildene her

Solbakken gikk amok

...

Rosenborg måtte se mesterligadrømmen gå fløyten mot et sterkt FC København.

Se bildene fra dramaet!

Lesernes sommerbilder

...

10 siste innenriks

Nasjonal Timesannonsering - Klikk her!

Tips

Telefon: 76 06 78 00
Telefon kveld: 76 06 78 00
E-post: red@lofotposten.no

Kontakt oss

Lofotposten AS
Avisgata 15
8305 Svolvær
Telefon: 76 06 78 00
E-post: red@lofotposten.no

Annonser

E-post: marked@lofotposten.no
Selger webannonser: Marthe Julie Larsen
Telefon: 994 86930
Selger webannonser:Atle Jensen
Telefon: 991 28 766
Lofotposten AS, Avisgata 15, 8305 Svolvær

Ansvarlige

Sjefredaktør/Adm. dir: Jan Eivind Fredly
Redaksjonssjef: Ingvil Valberg
Nettsjef (i permisjon): Marianne Steffensen Kielland

Etiske normer

Dette nettsted er redigert på uavhengig grunnlag, i henhold til de prinsipper som er nedfelt i Redaktørplakaten, og på norske mediers etiske normer slik de er uttrykt i Vær Varsom-plakaten og Tekstreklame-plakaten.

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.