Oslo (ANB-NTB): Elektronikkbransjen er inne i en bølgedal. Den største nedgangen kom på lyd- og bildeproduktene.
Kampstart om:
| Publisert 02.02.2010 kl 12:11 Oppdatert 02.02.2010 kl 14:48 |
Fortsatt går det store mengder el-produkter over disk, men prispresset er stort slik at omsetningen i fjor sank 11,5 prosent i forhold til 2008.
– Omsetningen i bransjen har falt til omtrent samme nivå som i 2005. På to år har omsetningen falt fra i overkant av 33 milliarder kroner, sier administrerende direktør i Stiftelsen Elektrobransjen, Synnøve Bjørke, i forbindelse med at bransjen tirsdag la fram sine 2009-tall.
Det ble omsatt forbrukerelektronikk for 25,9 milliarder kroner i 2009.
Hun tror at nedgangen snart vil stoppe og at markedet vil normalisere seg.
– Det kommer mange nye, spennende produkter, og vi er optimistisk på utviklingen videre, sier hun.
Den største nedgangen kom på lyd- og bildeproduktene. Salget av antall apparater har holdt seg høyt på grunn av at folk gjerne vil fornye TV-apparatene sine, men prisene har for andre år på rad gått ned.
Og ny teknologi og nye betegnelser er på vei inn i våre hjem.
– Det er ikke bare LED og tynne skjermer. Nye betegnelser er IDTV og IPTV. Det første uttrykket betegner at TV-apparatet har innebygget digitalmottaker som passer til enten kabelnett, satellitt eller bakkenett. Det andre er TV som er tilpasset internett, og hører ofte sammen med applikasjoner som blir levert av TV-produsentene, sier informasjonssjef Erik Andersen i Elektronikkbransjen.
I fjor ble det solgt 2.365.000 mobiltelefoner. Det er 3,7 prosent flere enn i 2008, og Synnøve Bjørke mener at dette volum tilsier at finanskrisen ikke har påvirket folks interesse for mobiltelefoner. Gjennomsnittlig skifter folk ut telefonen sin hvert annet år, sier hun.
Den store trenden i 2009 var mobiltelefoner med berøringsskjerm, og alle de kjente produsentene kom med slike modeller. 80 prosent av telefonene som ble solgt i fjor hadde kamera, og 70 prosent kunne ta opp og gjengi musikk med MP3-standard. UMTS-telefonene (3G) er i stadig vekst og utgjorde i fjor 63 prosent av salget.
– I 2011 regner vi med at de første telefonene for 4G-nett kommer i markedet. Og da regner vi med at dette nettet vil være bygget ut i de store byene og tettbygde strøkene, mener informasjonssjef Erik Andersen.
Det ble solgt 1.314.000 PC-er unntatt servere i 2009 – en liten nedgang på 2,1 prosent fra 2008. Fordelingen var 319.000 stasjonære og 995.000 bærbare maskiner.
Omsetningen var på i overkant av 4,2 milliarder kroner, en nedgang på 12,3 prosent siden 2008.
Ifølge Elektronikkbransjen er markedet i stor grad preget av mini-PC-er som trekker gjennomsnittsprisen for denne produktgruppe ned. (ANB-NTB)
Fra 1. juli skulle Stavanger lufthavn, Sola, ta i bruk et helt nytt
væskeskanningssystem. Nå stoppes det.
Les mer
Det var høy stemning og stor gjensynsglede da Norwegian National HOG Rally 2010 åpnet i Svolvær torsdag ettermiddag. God musikk fra de tre trubadurene Jøran Breivik fra Meløy, Cliff Isaksen fra Røst og Lasse Ingebrigtsen fra Tromsø satte stemningen tidlig på ettermiddagen på torget i Svolvær. Musikk ble utover kvelden forsterket med bossen selv, Kenneth Kula Johansen fra Bodø.
SYKKELTREFFKristin Laumann fra Leknes fotballklubb fikk torsdag æren av å lese eden for resten av spillerne i Umeå Fotbollsfestival Les mer
Norge ligger på 17. plass etter første dag av lagkonkurransen i U21-VM i bowling. Les mer
Statsråd Karl Eirik Schjøtt-Pedersen, som i sommerukene har vært mer synlig i offentligheten enn siden han ble utnevnt i fjor høst, skyter i et intervju med Dagens Næringsliv ned alle framstøt om å bruke offentlig privat samarbeid (ops) til å finansiere store utbyggingsprosjekter.
Les kommentaren her
Strand Craft 122 kommer med en egen sportsbil, parkert i båtens garasje.
Se alle bildene
Moldes jazzfestival ble arrangert for 50. gang i år. Se bilder fra både årets festival og mange av tidligere års høydepunkter!
Se alle bildene
Mercedes-AMG fant den perfekte plassen til å vise fram SLS AMG E-Cell, den kommende elektriske supersportsbilen.
Se bildene her