Publikum storkoste seg, og applausen ville ingen ende ta for Apes & Babes.
De åtte medlemmene framførte moderne musikk fra mange verdenshjørner -uten et eneste instrument!
Mer energisk og velarrangert vokalmusikk skal man lete lenge etter. Instrumenter er for pyser, var teksten på plakaten, og Apes&Babes brukte stemmene sine ikke bare til sang, men også til å imitere trommer, bass, trompet og strykere. Og da publikum ble invitert til å være med «å spille» sekkepipe var det som om taket løftet seg. Bandet -for det var mer som et band enn et kor, sparte ikke på noe, og smittet publikum med sin entusiasme og utstråling. De cirka 100 oppmøtte publikummerne var strålende fornøyd og kvitterte med trampeklapp, plystring og stående applaus. Noe som resulterte i et par ekstranumre.
Repertoaret i Svolvær besto av argentinsk tango, norske og irske folketoner, skotsk tradisjonell musikk, iransk pop og på den samiske nasjonaldagen, en superenergisk joik. Publikum ble i løpet av den drøyt halvannen timer lange konserten uanstrengt dratt med fra den ene kanten av verden til den andre. Gruppa hadde også egne versjoner av bl.a Killing me Softly, 90-talls dancelåta No Limit og en Dolly Parton-låt. Et av konsertens høydepunkt var deres versjon av Annbjørg Liens Baba Yaga som virkelig fikk frem samspillet mellom de åtte vokalistene.
Apes & Babes, som består av Vidar Johansen, Øyvind Dalen Sørbøl, Tor Martin Antonsen, Jørgen Hals, Sigrun Enger Hassel, Ingunn Sollie, Elin Valvatne og Bodil Lunde Rørtveit, ble stiftet i Trondheim i 1999, mest som et utforskningsprosjekt. De ville finne ut om det var mulig å synge pop uten instrumenter og likevel høres ut som et band.
Det klarte de til de grader og har siden da gjort konserter i både inn og utland.
Med kamera montert på et modellfly, tar Andreas Berge Johansen fantastiske flyvideoer over Svolvær.
VIDEO: Se videoer fra flygningene her!
Les mer