Lyser opp geita

Baard Nordby gleder seg til å gjennomføre sitt omstridte prosjekt med å belyse Svolværgeita. Om tre uker bærer det løs, nå selger han andelsbevis for å finansiere belysningen.
...
...

Din mening!

Send dagens smil eller dagens surfjes til Lofotposten her!

DIN MENING
...
...

Webkamera

...

Båttrafikken

...

Gratulasjon

...
...

VM i Skreifiske

19-20. mars 2010.

Ev 6 Majahaugen - Flyum
Redusert framkommelighet:
Kan bli stengt i perioder på inntil 30 minutter på grunn av vegarbeid.
Ev 6 Dunderlandsdalen
Redusert framkommelighet:
Redusert framkommelighet, stengt i korte perioder og manuell dirigering på grun...
Ev 6 Skjomen bru
Redusert framkommelighet:
Innsnevring på grunn av vedlikeholdsarbeid. Gjelder fra 01.07.2010 klokken 07:0...
Ev 10 Gimsøystraumen bru
Redusert framkommelighet:
Innsnevring, lysregulering og nedsatt hastighet til 30 km/t på grunn av vedlike...
Rv 80 Bodø - Fauske, ved Mjønes
Redusert framkommelighet:
Kan bli stengt i perioder på inntil 15 minutter, nedsatt hastighet til 50 km/t ...
Flere meldinger Kilde: Statens vegvesen

Bilder fra ANB

Tragedien i Haiti

...

Bilder etter jordskjelvet som rammet Haiti.

Se bildene her

Motorshow i Detroit

...

Se bildene fra det pågående motorshowet i Detoit.

Se alle bildene
Publisert 10.10.2000 kl 19:39 Oppdatert 18.12.2002 kl 05:57

Tips en venn på e-post:

Vågan kommune innvilget tidligere i år Baard Nordbys søknad om å belyse Svolværgeita. Prøveperioden strekker seg fra 1. november i år til 2. januar neste år, og lyset vil stå på fra klokken 18.00 til klokken 23.00 alle dager i perioden. Den opprinnelige planen var at to lyskastere skulle brukes, men Nordby prøver nå å få næringsliv og privatpersoner til å kjøpe andelsbevis slik at tre ekstra lyskastere kan kjøpes inn.

- Det lar seg gjennomføre å bruke bare to lyskastere, men med fem stykker kan vi opplyse hele Svolværgeita, og ikke bare tre fjerdedeler, slik jeg gjorde på nyttårsaften, sier han.
Han har utarbeidet et budsjett som forteller at prøveprosjektet vil koste 219.000 kroner.

- Da har jeg gått ut fra kjøp av tre ekstra lyskastere og en større kabel, som vil være nødvendig. Budsjettet inkluderer også strøm, innhenting av ekspertise for å få plassert lyskasterne mest mulig gunstig, samt forsikring, forteller Nordby.
Allerede har Lille Bistro og andelslaget tegnet andeler for 30.000 kroner. Da gjenstår 189.000 kroner. For å få dekket inn disse utgiftene, har Baard Nordby sendt brev til 90 bedrifter i Vågan med tilbud om å kjøpe endeler til 1.000 kroner stykket. Han utfordrer også privatpersoner til å bidra.

- Jeg har ringt rundt til bedriftene, og har inntrykk at at de fleste er positive til dette. Jeg har allerede fått svar om at noen ønsker å kjøpe andeler, og det ser positivt ut for prosjektet.
- Hva skjer hvis du ikke får inn 189.000 kroner?
- Får jeg ikke inn så mye som jeg håper på, så er det ikke krise, men da har prosjektet ingen reservekapital. Kanskje blir det ikke nok penger til å kjøpe inn ekstra lyskastere, da bruker jeg de to jeg allerede har. Lys blir det uansett.

SvolværgeitaSvolværgeita skal synes også i mørket.

404 - Not found

Error message: Got exception when fetching resource.

Avinor må droppe væskeskanning

Fra 1. juli skulle Stavanger lufthavn, Sola, ta i bruk et helt nytt væskeskanningssystem. Nå stoppes det.
Les mer

...

Flere sjøfolk

Vest-Lofoten videregående skole dobler antallet elevplasser for sjøfolk. SKOLETILBUD

MC-fest i Svolvær

...

Det var høy stemning og stor gjensynsglede da Norwegian National HOG Rally 2010 åpnet i Svolvær torsdag ettermiddag. God musikk fra de tre trubadurene Jøran Breivik fra Meløy, Cliff Isaksen fra Røst og Lasse Ingebrigtsen fra Tromsø satte stemningen tidlig på ettermiddagen på torget i Svolvær. Musikk ble utover kvelden forsterket med bossen selv, Kenneth Kula Johansen fra Bodø.

SYKKELTREFF
...

Kristin leste ed

Kristin Laumann fra Leknes fotballklubb fikk torsdag æren av å lese eden for resten av spillerne i Umeå Fotbollsfestival Les mer

...

På 17. plass etter dag én

Norge ligger på 17. plass etter første dag av lagkonkurransen i U21-VM i bowling. Les mer

Ferske bildeserier

Lesernes sommerbilder del 2

...

Her kan du se lesernes egne sommerbilder, del 2. Dine egne sommerblinkskudd kan du sende til red@lofotposten.no.

Husk å skrive hvor bildene er tatt. Oppdatert 28. juli.

SOMMERBILDER

Digermuldagan 2010

...

Tre dager til ende, og Digermuldagene 2010 er over, men her er bildeglimt fra årets julihelg i Austre Vågan.

OLABILLØPET

Brettesnesdagan 2010

...

Brettesnesdagan 2010 fikk et snev av fordums duft, men folk storkoste seg. Kos dere her med bildene.

FÆSTLIG

Padleparadis i Valberg

...

Leknes padleklubb arrangerer i helga sommertreff i Valberg. Lørdag viste Lofoten seg fra sin aller fineste side.SE BILDESERIE

PADLETREFF

Fødselsbilder

Julibabyer

...

Se bilder av skjønne julibabyer her.

Oppdatert 27. juli

FØDT I JULI

Junibabyer

...

Oppdatert 22. juli

Junibabyer

Maibabyer

...

Oppdatert 15. juli

NYFØDT - OPPDATERT

Aprilbabyer

...

Marsbabyer

...

Februarbabyer

...

Bryllupsbilder

Vi gratulerer!

...

Kjæledyrene våre

...

OPPDATERT 20. juli: Her kan du sende inn bilde av dine hårete, fjær- eller pelskledde venner.

  • Bildene sender du til red@lofotposten.no.
  • Husk navn på dyr og personer, samt fotografens navn!
VÅRE KJÆLEDYR
Nasjonal Timesannonsering - Klikk her!

Tips

Telefon: 76 06 78 00
Telefon kveld: 76 06 78 00
E-post: red@lofotposten.no

Kontakt oss

Lofotposten AS
Avisgata 15
8305 Svolvær
Telefon: 76 06 78 00
E-post: red@lofotposten.no

Annonser

E-post: marked@lofotposten.no
Selger webannonser: Marthe Julie Larsen
Telefon: 994 86930
Selger webannonser:Atle Jensen
Telefon: 991 28 766
Lofotposten AS, Avisgata 15, 8305 Svolvær

Ansvarlige

Sjefredaktør/Adm. dir: Jan Eivind Fredly
Redaksjonssjef: Ingvil Valberg
Nettsjef: Marianne Steffensen Kielland

Etiske normer

Dette nettsted er redigert på uavhengig grunnlag, i henhold til de prinsipper som er nedfelt i Redaktørplakaten, og på norske mediers etiske normer slik de er uttrykt i Vær Varsom-plakaten og Tekstreklame-plakaten.

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.