Spekkhoggersafari med Hurtigruten

Hurtigruten tilbyr unike naturopplevelser i Vestfjordbassenget neste år

Gullik Maas Pedersen E-post
Publisert 16.12.2004 kl 17:26 Oppdatert 16.12.2004 kl 17:26

Tips en venn på e-post:

...

To av skipene til OVDS tilbyr spekkhoggersafari den siste helgen i januar og den første helgen i februar.

Det er «MS Narvik» som gjør den første turen til Tysfjord på jakt etter spekkhoggere. Når skipet går fra Harstad om morgenen lørdag 29. januar legger den kursen via Tjeldsundet til Ofotfjorden og sløyfer dermed anløpene i Vesterålen.

- På turen mot Tysfjord vil vår vitenskapelige guide informere om spekkhoggerne. Dette er en guide som er tilknyttet «Orca-Tysfjord», og kan veldig mye om disse store dyrene. Vi må jo også ta spesielle hensyn når vi tar de store båtene inn i Tysfjord. Men dette har vi også et opplegg for, sier markedsdirektør i OVDS Ragnar Norum.

For at turen skal bli gjennomført er OVDS avhengig av mellom 30 og 40 påmeldte passasjerer til hver av turene. Passasjerene får også mulighet til å komme enda nærmere de store dyrene gjennom gummibåtsafari og ikke minst snorkling.

Tysfjord er spesielt kjent for de store konsentrasjonene av spekkhoggere, som inntar fjorden hver høst og vinter. Og skipet vil gå helt inn i Tysfjorden, beskue Norges Nasjonalfjell, Stetind samtidig som håpet er at spekkhoggere skal danse rundt Hurtigruten inne i fjorden.

Deretter går skipet til Svolvær hvor den tar opp sin ordinære rute sørover langs kysten.

OVDS har i forbindelse med spekkhoggersafariene laget pakketurer hvor fly til Tromsø, samt fly fra Trondheim og til hjemstedet inngår.

Helga etter er det ny tur med spekkhoggersafari i Tysfjorden. Denne gang med «MS Nordkapp», som gjør den samme seilasen, men da starter turen fra Harstad fredag 4. februar.

- Vi er også i ferd med å få ferdigprodusert et annet opplevelsestilbud. Det er nordlystur Tromsø-Kirkenes-Tromsø. Også det i februar. Vi forsøker nå å lage ulike pakketurer med Hurtigruten hvor vi nettopp knytter opp de spesielle opplevelsene vi har langs kysten vår, sier Norum.

Mest lest nå

...

Dramatisk gressbrann

Fredag kveld brøt det ut en gressbrann like i nærheten av flere hus. Politiet har mistanke om at søppelbrenning var årsaken til brannen.
Les mer

...

Dyreste vare på Rema: 79.500 kr.

Nei, det er ikke feilprising. Les mer

...

Videofly over Svolvær

Med kamera montert på et modellfly, tar Andreas Berge Johansen fantastiske flyvideoer over Svolvær.

VIDEO: Se videoer fra flygningene her!
Les mer

...

Mistet førerkortet

En mann mistet natt til fredag førerkortet etter å ha råkjørt på Lofast. Les mer


Tips

Telefon: 76 06 78 00
Telefon kveld: 76 06 78 00
E-post: red@lofotposten.no

Kontakt oss

Lofotposten AS
Avisgata 5
8305 Svolvær
Telefon: 76 06 78 00
E-post: red@lofotposten.no

Annonser

E-post: marked@lofotposten.no
Selger webannonser: Siri Anita Eriksen
Selger webannonser: Morten Solberg
Selger webannonser: Linda Martinsen
Selger webannonser (i permisjon): Marthe Julie Larsen
Lofotposten AS, Avisgata 5, 8305 Svolvær

Ansvarlige

Sjefredaktør/Adm. dir: Jan Eivind Fredly
Redaksjonssjef: Ingvil Valberg Tallaksen
Nettsjef: Marianne Steffensen Kielland

Etiske normer

Dette nettsted er redigert på uavhengig grunnlag, i henhold til de prinsipper som er nedfelt i Redaktørplakaten, og på norske mediers etiske normer slik de er uttrykt i Vær Varsom-plakaten og Tekstreklame-plakaten.

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.