Teaterforestillinger, linedance, rasehøneutstilling og dypdykk i Leknes' historie. Vill vest byr på noe for en hver smak.
| Kari Frøyland | |
| Publisert 27.08.2007 kl 12:47 Oppdatert 27.08.2007 kl 12:47 |
Onsdag 5. september åpner årets villeste dager på Leknes. Og det har ingenting med shopping å gjøre, selv om Vill vest er en del av Høstvekka til Leknes Næringsforening. Det handler mer om en vill blanding av luftig kultur og rotekte landbruk.
- Vi har ønsket å invitere krefter innenfor kulturbransjen, og gi dem en arena for å vise seg fram. Samtidig lager vi et bredt program for å trekke publikum, forklarer prosjektleder Ragnhild Lie i Vill vest.
Ikke bare tull og tøys
- Hva er målet med Vill vest-prosjektet?
- Vi ønsker å leke litt med cowboystempelet som Leknes har hatt lenge, og knytte det opp til landbruket som drives på øya. Næringen synes veldig dårlig utad. Vestvågøy er en av Nord-Norges største landbrukskommuner, men det snakkes bare om fisk. Til og med kommunevåpenet er preget av fisk, sier Lie, og understreker at Vill vest ikke bare handler om humor og tøys:
- Vill vest er en mulighet for landbruket til å markedsføre seg mer og opplyse om verdiskapningen som faktisk finner sted, sier hun.
Kunstfoto
Flere av arrangementene under Vill vest er et samarbeid med Vestvågøy
Bondelag. I tillegg har Vill vest hentet inn kunstnere, hovedsakelig fra
lokalmiljøet. Blant annet har kunstdesigner Jørund Ek laget en spesiell
scene i Unstadparken, mens arkitekten Sissel Arctander skal presentere en
fotoserie med bilder av bebyggelsen på Vestvågøy.
- Hun er spesielt interessert i overgangen der den rå naturen møter bebyggelsen, sier Ragnhild Lie.
Teaterstykket «Hodeløst/Frem og tilbake» settes også opp ved hjelp av lokale krefter.
Unstadparken i sentrum
Det meste skjer i Unstadparken: Visningen av Arctanders lysbilder,
teaterforestillingene, kalvebingoen (som handler om at en kalv skal gjøre
fra seg i et bingosystem) og flere foredrag.
- Unstadparken er en grønn lomme som er lite ivaretatt. Ønsket vårt er å ta i bruk parken som et møtested. Det er noe Leknes trenger. Utover å være et godt handelssted mangler Leknes møteplasser for kultur og sosialt samvær, sier Lie, som håper på godt vær de fire dagene under Vill vest.
Program for hver dag i papirutgaven
Torsdag ettermiddag gikk startskuddet for årets Høstvekka på Leknes. SE
BILDESERIE
I GANG
Mattilsynet, dyrevernet og politiet rykket for en tid tilbake ut for å ta hånd
om ti katter og syv hunder.
AKSJON
Kommunestyret i Vestvågøy besluttet torsdag ettermiddag at arbeidet med den
fjerde armen i rundkjøringen på Leknes skal ferdigstilles.
FERDIGSTILLES
I kveld starter den tiende utgaven av Lofoten Countryfestival på Leknes.
Konserten i kveld er blant annet en hyllest til Elvis og Jerry Lee Lewis.
ENDELIG
Ingen nordmann har tatt en så stor kveite på stang som den Johnny Braata tok
utenfor Senja.
68 lag fra 18 klubber spilte til sammen 161 kamper under årets Bendit Cup. Her er en samling bilder fra spennende kamper, herlige taklinger og premieutdelinger lørdag.
FOTBALLFRYD
OPPDATERT: 1.SEPTEMBER: Nå har vi åpnet album nummer tre med lesernes egne sommerbilder. Ditt sommerblinkskudd sender du til red@lofotposten.no.
SOMMERBILDERSist helg la medlemmene i Vestlofoten kajakklubb ut på en helgetur til Flakstad. Se bildene som viser "elvepadling", sosialt samvær og nydelig natur.
FOR EN TUR150 eldre fra hele Vågan fikk mandag kveld oppleve livsglede for eldre i teltet på Svolvær torg. Her er bildeglimt fra seansen der lapskaus og flatbrød sammen med god drikke og underholdning gjorde alle mette på mat, drikke og sosialt samvær.
LivsgledeOPPDATERT 20. juli: Her kan du sende inn bilde av dine hårete, fjær- eller pelskledde venner.