-En båt på land, er ikke en båt, mener Bjørn Kjensli, fylkesstyremedlem i Nordland SV. Han foreslår nå å bruke hurtigruteskipet "Lofoten" som nytt hurtigrutemuseum.
Han mener det kan være interessant å tenke nytt i forhold til hurtigrutemuseet fordi "Finnmarken" nå trenger et glassoverbygg til 100 millioner kroner for å hindre skader på skipet.
-Et mobilt museum vil være mye mer turistvennlig og autentisk, mener Kjensli, og ser for seg at skipet "Lofoten" kan ligge ved kai ved Stokmarknes og gå turer til Lofoten med turister ombord.
"Finnmarken" mener han bør fjernes og selges til Tyskland, der skipet opprinnelig ble bygd.
-"Lofoten" har et helt annet potensiale som museum, mener Kjensli og nevner blant annet at navnet på hurtigruteskipet er en fordel, i forhold til regionen den da vil forbindes med.
-Dette er en ny måte å tenke på. Mener vi at det konseptet som er nå med "Finnmarken" på land er godt nok, eller er det mer potensiale i "Lofoten" ved kai, undrer Kjensli.
Saken skal opp til diskusjon når Nordland fylkesting møtes mandag i neste uke. Og stedet for diskusjonen vil, passende nok, være Hurtigrutens Hus på Stokmarknes.
Hurtigruteskipet Nordkapp måtte legge til kai i Osan i dag på grunn av værforholdene i Svolvær. Les mer
Eieren av Nordeabygget i Svolvær ønsker å få en større aktiv aktør som leietaker i første etasje.
Hva skulle DU ønske flyttet inn på gateplan mellom Torget og Amfi i Svolvær?
Skriv inn ditt ønske i kommentarfeltet!
Les mer
– Vi er i gang med de siste justeringen av prosjektet og håper å kunne få anbudsdokumentene ut før sommeren. Les mer