64 unge «gründere» samlet seg på Rica hotell i Svolvær for å lære seg å starte
bedrifter.
Dette var andre møteplassen man hadde i ordningen med «ungt entreprenørskap» for 9. klassene ved Svolvær skole i høst. Tidligere har man vært på Nyvågar og lært en del om det å starte egne bedrifter i Norge.
De 64 elevene i 9. klassetrinn ved Svolvær ungdomsskole skal bruke kunnskapene sine fra Rica onsdag aktivt etter skolefri i jule- og nyttårshelgen. Da blir det full aktivitet med hospitering både i videregående skole og i bedrifter i Vågan.
Det å lære å starte bedrifter, og selv komme i gang med lærdommen man teoretisk har tilegnet seg så langt i startopplegget, er viktige skritt.
Dette er en del av faget utdanningsvalg på skolen, og er en tradisjonell læring for alle på ungdomstrinnet ved skolen i Svolvær.
Både Vågan kommune, fylkeskommunen og Rica hadde sponset onsdagens felles undervisningsopplegg på Rica, der de 64 elevene også fikk servert en varm lunsj - Taco selvsagt, som falt godt i smak.
Elevene lærer både om de formelle og praktiske tingene som må på plass for å kunne starte bedrifter, inklusive regnskap, personalbehandling, lover, forskrifter, markedsføring og andre viktige ting knyttet til gründerrollen sin.
Og ikke minst det viktigste anno 2008, nemlig å tjene penger!
Med kamera montert på et modellfly, tar Andreas Berge Johansen fantastiske flyvideoer over Svolvær.
VIDEO: Se videoer fra flygningene her!
Les mer