...
?Sebastian, Martin, Marius og Nikolai jobbet sammen i gruppe og startet flyselskapet «Babuska Airlines» på Rica onsdag. Foto: Knut Johansen

Unge gründere

64 unge «gründere» samlet seg på Rica hotell i Svolvær for å lære seg å starte bedrifter.

Publisert 18.12.2008 kl 16:25 Oppdatert 18.12.2008 kl 16:25

Tips en venn på e-post:


Dette var andre møteplassen man hadde i ordningen med «ungt entreprenørskap» for 9. klassene ved Svolvær skole i høst. Tidligere har man vært på Nyvågar og lært en del om det å starte egne bedrifter i Norge.

De 64 elevene i 9. klassetrinn ved Svolvær ungdomsskole skal bruke kunnskapene sine fra Rica onsdag aktivt etter skolefri i jule- og nyttårshelgen. Da blir det full aktivitet med hospitering både i videregående skole og i bedrifter i Vågan.

Det å lære å starte bedrifter, og selv komme i gang med lærdommen man teoretisk har tilegnet seg så langt i startopplegget, er viktige skritt.

Dette er en del av faget utdanningsvalg på skolen, og er en tradisjonell læring for alle på ungdomstrinnet ved skolen i Svolvær.

Både Vågan kommune, fylkeskommunen og Rica hadde sponset onsdagens felles undervisningsopplegg på Rica, der de 64 elevene også fikk servert en varm lunsj - Taco selvsagt, som falt godt i smak.

Elevene lærer både om de formelle og praktiske tingene som må på plass for å kunne starte bedrifter, inklusive regnskap, personalbehandling, lover, forskrifter, markedsføring og andre viktige ting knyttet til gründerrollen sin.

Og ikke minst det viktigste anno 2008, nemlig å tjene penger!

Mest lest nå

...

Dramatisk gressbrann

Fredag kveld brøt det ut en gressbrann like i nærheten av flere hus.
Les mer

...

Dyreste vare på Rema: 79.500 kr.

Nei, det er ikke feilprising. Les mer

...

Videofly over Svolvær

Med kamera montert på et modellfly, tar Andreas Berge Johansen fantastiske flyvideoer over Svolvær.

VIDEO: Se videoer fra flygningene her!
Les mer

...

Mistet førerkortet

En mann mistet natt til fredag førerkortet etter å ha råkjørt på Lofast. Les mer


Tips

Telefon: 76 06 78 00
Telefon kveld: 76 06 78 00
E-post: red@lofotposten.no

Kontakt oss

Lofotposten AS
Avisgata 5
8305 Svolvær
Telefon: 76 06 78 00
E-post: red@lofotposten.no

Annonser

E-post: marked@lofotposten.no
Selger webannonser: Siri Anita Eriksen
Selger webannonser: Morten Solberg
Selger webannonser: Linda Martinsen
Selger webannonser (i permisjon): Marthe Julie Larsen
Lofotposten AS, Avisgata 5, 8305 Svolvær

Ansvarlige

Sjefredaktør/Adm. dir: Jan Eivind Fredly
Redaksjonssjef: Ingvil Valberg Tallaksen
Nettsjef: Marianne Steffensen Kielland

Etiske normer

Dette nettsted er redigert på uavhengig grunnlag, i henhold til de prinsipper som er nedfelt i Redaktørplakaten, og på norske mediers etiske normer slik de er uttrykt i Vær Varsom-plakaten og Tekstreklame-plakaten.

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.