Olav Kristensen sikret seg kake og diplom med årets første kaffetorsk.
|
Kai Nikolaisen
E-post
|
|
| Publisert 29.01.2010 kl 08:37 Oppdatert 30.01.2010 kl 15:00 |
Lofotposten har ventet på meldingen om årets første torsk på over 30 kilo, som dermed fortjener tittelen kaffetorsk.
Torsdag kveld var ventingen over. Olav Kristensen på den 35 fot store linebåten "Hilmarson" leverte fangsten til Napp Fisk AS etter et sjyvær på Yttersia.
I fangsten var det en stortorsk som veide hele 36 kilo. Dermed fikk Olav Kristensen fra Napp æren av å få årets første kaffetorsk.
Dermed vanket det ett kilo, kaffetorskdiplom, og siden dette var årets første kaffetorsk spanderte Lofotenposten kake.
- Det er ikke første gang jeg får kaffetorsk, men det er like gjevt og artig hver gang, sier Kristensen.
Nytt av året er at alle som får kaffetorsk får et kaffetorskdiplom som er laget av Dagfinn Bakke.
- Det er jo selveste Dan som har laget dette. Det var utrolig flott, sier Kristensen.
Han forteller om et labert fiske.
- Jeg har vel rundt 50 kilo på stampen, og det er labert. Men kaffe, kake og diplom gjør jo at det likevel ble et godt sjyvær, sier en fornøyd fisker mens han koser seg med kake sammen med fiskerkolleger og bryggearbeider.
Dette var faktisk Olav sitt første sjyvær dennes sesongen.
Nå venter vi på neste kaffetorsk. Kake er det kun den første som får, men kaffe og diplom får alle.
Fra 1. juli skulle Stavanger lufthavn, Sola, ta i bruk et helt nytt
væskeskanningssystem. Nå stoppes det.
Les mer
Det var høy stemning og stor gjensynsglede da Norwegian National HOG Rally 2010 åpnet i Svolvær torsdag ettermiddag. God musikk fra de tre trubadurene Jøran Breivik fra Meløy, Cliff Isaksen fra Røst og Lasse Ingebrigtsen fra Tromsø satte stemningen tidlig på ettermiddagen på torget i Svolvær. Musikk ble utover kvelden forsterket med bossen selv, Kenneth Kula Johansen fra Bodø.
SYKKELTREFFKristin Laumann fra Leknes fotballklubb fikk torsdag æren av å lese eden for resten av spillerne i Umeå Fotbollsfestival Les mer
Norge ligger på 17. plass etter første dag av lagkonkurransen i U21-VM i bowling. Les mer
Her kan du se lesernes egne sommerbilder, del 2. Dine egne sommerblinkskudd kan du sende til red@lofotposten.no.
Husk å skrive hvor bildene er tatt. Oppdatert 28. juli.
SOMMERBILDERTre dager til ende, og Digermuldagene 2010 er over, men her er bildeglimt fra årets julihelg i Austre Vågan.
OLABILLØPETBrettesnesdagan 2010 fikk et snev av fordums duft, men folk storkoste seg. Kos dere her med bildene.
FÆSTLIG
Leknes padleklubb arrangerer i helga sommertreff i Valberg. Lørdag viste
Lofoten seg fra sin aller fineste side.SE BILDESERIE
OPPDATERT 20. juli: Her kan du sende inn bilde av dine hårete, fjær- eller pelskledde venner.