...
Skipper Jan -Petter Børresen styrer pumpen som pumper opp fisken fra det avkjølte lasterommet til «Skolmen». Foto: Kai Nikolaisen

Storsjyvær for «Skolmen»

Fredag tok «Skolmen» opp 44 tonn skrei.

Publisert 01.03.2010 kl 14:56 Oppdatert 01.03.2010 kl 22:53

Tips en venn på e-post:

Livet på kaia del 1

...

OPPDATERT: 11.FEBRUAR: Her kan du se bilder fra livet på kaia rundt om i Lofoten. Vi tar gjerne imot leserbilder på red@lofotposten.no.

LIVET PÅ KAIA

Bilder fra sjyen

...

OPPDATERT 15.MARS: Her kan du se fiskernes egne bilder fra livet på sjyen. Send dine bilder til red@lofotposten.no

FISKERNES BILDER

Livet på kaia del 2.

...

OPPDATERT 15.MARS: Nå åpner vi album nummer to med bilder fra livet på kaia. Send oss gjerne dine bilder fra livet på kaia til red@lofotposten.no

BILDER FRA KAIA

Når fiskerne får store fangster kalles det for storsjyvær, og fangsten «Skolmen» fikk fredag kan uten tvil kalles for et storsjyvær. Vestvågøybåten har fisket hele kvoten på 3700 tonn NVG-sild i vinter.

I forrige uke startet de på torskefisket med snurrevad. Etter et sjvær på knapt 20 tonn tirsdag i forrige uke ble det virkelig full klaff da de fredag fisket i Bleiksegga utenfor Vesterålen.

Etter fire kast kunne de lørdag levere hele 44 tonn torsk til Stamsund Fisk AS i Stamsund.

Skipper Jan-Petter Børresen har ikke vært med på en lignende fangst.

–Vi skulle bare gjøre et siste kast, og det ble full klaff, sier skipperen som ikke vil ut hvor mye som var i det siste kastet.

Han forteller at de ikke var ferdig med å bløgge fisken før ved midnatt fredag kveld.

–Det er et voldsomt arbeid for de seks på dekk å bløgge så mye fisk. Vi bløgget i rommet der vi skiftet ut vannet etter hvert som fisken blødde tom, sier Børresen.

Lørdag var det klart for sløying, og Børresen måtte be om assistanse.

–Vi ringte rundt til kompiser som stilte opp. Til sammen var 12-14 mann i sløyingen som tok 8-10 timer, sier Jan-Petter Børresen.

Les mer fiskeristoff i dagens papirutgave.

Mest lest nå

...

16-åring mistet livet

Ei ung jente omkom i ei trafikkulykke på E10 i Flakstad tirsdag kveld. Les mer

...

Navnet er frigitt

Politiet har nå frigitt navnet på den omkommene etter bilulykken i Flakstad tirsdag kveld.
Les mer

...

- Tilstanden er stabil

Tilstanden for de tre andre personene, som var innvolvert i dødsulykken i Flakstad tirsdag kveld, er stabil. Les mer

...

Rungholm svarte leserne

DAT-sjef Jesper Rungholm var overveldret av den store responsen fra Lofotpostens lesere da han stilte til nettmøte onsdag.

NETTMØTE: Les alle spørsmålene og svarene her!
Les mer


Tips

Telefon: 76 06 78 00
Telefon kveld: 76 06 78 00
E-post: red@lofotposten.no

Kontakt oss

Lofotposten AS
Avisgata 5
8305 Svolvær
Telefon: 76 06 78 00
E-post: red@lofotposten.no

Annonser

E-post: marked@lofotposten.no
Selger webannonser: Siri Anita Eriksen
Selger webannonser: Morten Solberg
Selger webannonser: Linda Martinsen
Selger webannonser (i permisjon): Marthe Julie Larsen
Lofotposten AS, Avisgata 5, 8305 Svolvær

Ansvarlige

Sjefredaktør/Adm. dir: Jan Eivind Fredly
Redaksjonssjef: Ingvil Valberg Tallaksen
Nettsjef: Marianne Steffensen Kielland

Etiske normer

Dette nettsted er redigert på uavhengig grunnlag, i henhold til de prinsipper som er nedfelt i Redaktørplakaten, og på norske mediers etiske normer slik de er uttrykt i Vær Varsom-plakaten og Tekstreklame-plakaten.

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.