333.900 av de 4,85 millioner personene som bodde i Norge ved årsskiftet var
utenlandske statsborgere.
De utgjør neste 7 prosent av landets beboere. Tallet vokste med rundt 10 prosent i fjor.
Polske statsborgere er den største gruppen med 46.700 personer, foran svensker og tyskere, som utgjorde henholdsvis 35.800 og 20.800. Polakkene har vokst mest hvert år siden 2004, viser Statistisk sentralbyrås befolkningsstatistikk.
66 prosent av de utenlandske statsborgerne hadde et europeisk statsborgerskap, 19 prosent hadde asiatisk og 9 prosent et afrikansk statsborgerskap.
75 prosent av veksten i antall utenlandske statsborgere sørget altså europeere for.
Det er særlig inn- og utvandring, men også overgang til norsk statsborgerskap, som fører til endringer i tallet på bosatte med utenlandsk statsborgerskap.
Det var flest utenlandske statsborgere bosatt i Oslo, 13 prosent av befolkningen, mens Rogaland og Akershus hadde 8 prosent hver. (ANB-NTB)
Garnfisker Harald Nordhaug fikk virkelig storfangst da han dro garnene onsdag
morgen.
Les mer
OPPDATERT: I Lofoten er foreløpig 44 personer tatt ut i streik, etter at meklingene mellom stat og kommune brøt sammen natt til torsdag.
Kommunestyret i Vestvågøy vedtok tirsdag en enstemmig uttalelse om passkiosk.
Les mer
Les de rareste forsikringskravene nordmenn ba om å få dekket etter fjorårets sommerferie. Og ja, nesten alle gikk igjennom. Les mer