...
Petter Solberg ga som vanlig publikum valuta for inngangspengene. Foto: Rune Johansen, BA

Solbergs sinnsyke snurrer

Rallyførerne Petter Solberg og Sveinung Bieltvedt sørget for et forrykende rallyshow i Bergen.

Publisert 06.09.2010 kl 09:10 Oppdatert 06.09.2010 kl 09:10

Tips en venn på e-post:




Rallyoppvisninger for sponsorer er også en del av hverdagen til Petter Solberg World Rally Team og leder av rally-NM for utrimmede firehjulsdrevne biler, Petter Bieltvedt.

Før de kom til Bergen har de sammen med Tools, som er en av hovedsponsorene, kjørt show både i Mandal og i Stavanger.

– Jeg har kjøpt alt utstyret selv, og har et budsjett gjennom flere sponsorer på 40 millioner kroner. Det dekker driftskostnadene i rally-VM, sier Solberg.

Antall personer i teamet varierer fra ni til 15.

Det er en stor kontrast fra tiden som fabrikkjører for Subaru. Bilprodusenten hadde et budsjett på 500 millioner kroner.

250 mennesker var på en eller annen måte involvert i driften under World Rally Championship.

Personlig energi

Solberg tok ti nye VM-poeng i rally Tyskland, og er nå nummer fire totalt i VM. Det gjenstår fire runder, og neste helg kjører han VM-runde i Japan.

– Jeg ligger og kjemper mot Sebastien Loeb, og kan bli den første i historien som klarer en topp tre plassering i VM med privatteam, sier Solberg.

Han tror ikke han får noen tilbud som fabrikkjører med det første, og satser på å drive sitt eget rallyteam også neste år.

– Personlig energi og stor interesse for rally, samt godt samarbeid med sponsorer gjør at vi får det til å gå rundt, sier han.

«Spydeberg-ekspressen» er en mann som liker rampelyset, og han er en kar som gir av seg selv. Dessuten er han svært populær.

Ansatte og publikummere ved Tools Astrup på Leirviksflaten i Godvik, får en et skikkelig show. Det spares ikke på kruttet, og blårøyken ligger etter hvert som et teppe på området utenfor industribygget.

Mopeder i forhold

Pål Arvid «Polly» Blytt har fått invitasjon til å sitte på.

Han er storfornøyd når han lett svimmel klatrer ut av bilen til Solberg.

– Denne mannen er helt klart svært flink til å kjøre, men bilen er bare en moped sammenlignet med den jeg har i garasjen, gliser Polly.

Han viser til sin gatebilriggede Pontiac TansAm som yter 1407 hestekrefter. Monsteret klarer 0-300 kilometer i timen på 12,22 sekunder.

Finske Outi Eskelinen er også en av de heldige som får et sete i bilen til Solberg. Hun jubler uhemmet etter turen.

– Dette var helt fantastisk, og ikke skummelt i det hele tatt. Det er faktisk verre å stå på sidelinjen og se på, enn det er å sitte inne i bilen, sier hun.

500 - Internal server error

Error message: Got exception when fetching resource: Director returned null object for resource : /api.no/resources/iris/carsbynewspaperdealers/71.xml

Cache-Control: max-age=300, groups=/componada-akut, /error500
X-Trace-App: [componada ; akut.api.kunder.linpro.no ; Wed Feb 08 06:07:49 CET 2012]


De nyeste annonsene:

Annonsere i avis og på nett?

Dagens videoklipp:

...

Kastet ut

Du har sikkert sett videoer fra sjeik-landene hvor de drifter på motorveien. Her får du en skikkelig nybegynner. Les mer


404 - Not found

Error message: Got exception when fetching resource: Director returned null object for resource : /api.no/resources/relax/article/71/4370341/

Tips

Telefon: 76 06 78 00
Telefon kveld: 76 06 78 00
E-post: red@lofotposten.no

Kontakt oss

Lofotposten AS
Avisgata 5
8305 Svolvær
Telefon: 76 06 78 00
E-post: red@lofotposten.no

Annonser

E-post: marked@lofotposten.no
Selger webannonser: Siri Anita Eriksen
Selger webannonser: Morten Solberg
Selger webannonser: Linda Martinsen
Selger webannonser (i permisjon): Marthe Julie Larsen
Lofotposten AS, Avisgata 5, 8305 Svolvær

Ansvarlige

Sjefredaktør/Adm. dir: Jan Eivind Fredly
Redaksjonssjef: Ingvil Valberg Tallaksen
Nettsjef: Marianne Steffensen Kielland

Etiske normer

Dette nettsted er redigert på uavhengig grunnlag, i henhold til de prinsipper som er nedfelt i Redaktørplakaten, og på norske mediers etiske normer slik de er uttrykt i Vær Varsom-plakaten og Tekstreklame-plakaten.

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.