Kommuneoverlege i Hemsedal, Harald Lystad, regnes som en av Norges fremste eksperter på skiskader. Forrige vinter hadde Lystad og kollegene hans rekordhøyt besøk. 1.014 alpinskader ble registrert på Hemsedal legekontor.

– I Hemsedal har vi de siste 3-4 årene har 9 av 10 alpinister brukt hjelm. Andelen har vært en del mindre blant brettkjørerne, men generelt har hjelmbruken flatet ut de siste årene, sier Lystad.

Bildeserie

Full fart på nedoverski!

 

Uten hjelm

Hver tredje alpinist sier nei til hjelm i bakken, viser en ny undersøkelse. 16 prosent av de spurte sier at de ikke bruker hjelm. Når dette tallet justeres for dem som faktisk kjører alpint, mener 1 av 3 alpinister at de klarer seg uten beskyttelse på hodet.

 

– Det er åpenbart at vi nordmenn er blitt flinkere til å bruke hjelm enn før. Samtidig indikerer våre tall at bruken kanskje er på vei til å flate ut. Vi undersøkte hjelmbruken også for tre år siden, og da svarte omlag like mange nei på spørsmål om hjelmbruk, sier kommunikasjonssjef Mari Bræin Faaberg i Codan.

 

Hodeskader

Faaberg understreker at det ikke er noen grunn til å legge igjen hjelmen når man skal ut i alpinbakken.

– Hver vinter ser vi eksempler på at hjelm har vært viktig for å unngå hodeskader. Og når vi vet at én av seks nordmenn har skadet seg i alpinbakken, er jo ikke risikoen ved denne typen kjøring helt ukjent, sier hun. (ANB)

 

Slik er fylkesoversikten

Prosentvis fordeling av respondenter som oppgir at de ikke bruker hjelm når de kjører alpint:

  • Østfold 16%
  • Telemark 20%
  • Akershus 21%
  • Agder-fylkene 20%
  • Oslo 15%
  • Rogaland 24%
  • Hedmark 19%
  • Hordaland 14%
  • Oppland 22%
  • Sogn og Fjordane/Møre og Romsdal 8%
  • Buskerud 18%
  • Trøndelag-fylkene 19%
  • Vestfold 17%
  • Nordland 12%
  • Troms og Finnmark 9%