Tre menn som var tiltalt for gjengvoldtekt, ble nylig ble frikjent i en meddomsrett.
– Dommen opprører meg veldig, sier KrFs justispolitiske talsperson Kjell Ingolf Ropstad, som tar forbehold om at han ikke har fulgt saken i detalj.
Kan ikke ankes
– Men ut fra det en leser og ser, er det vanskelig å forstå at domstolen landet på den beslutningen den har gjort. At en tilnærmet bevisstløs jente frivillig skal ha vært med på dette, er vanskelig å forstå, sier han til NTB.
Tre menn ble nylig frikjent av lagmannsretten for gruppevoldtekt av en 18-åring i Hemsedal. Frifinnelsen kan ikke ankes.
I meddomsretten mente fire av de sju dommerne, de tre fagdommerne og en lekdommer, at kvinnen ble gjengvoldtatt. Men domfellelse krever tilslutning fra fem dommere.
- Les også: Vil skrote permene
Til Stortinget
Frps justispolitiske talsmann Ulf Leirstein bekrefter at en lovproposisjon om systemet for domstolene og hvordan de skal settes sammen, blir lagt fram for Stortinget nå i høst.
Både sammensetningen av meddomsretten og hvilke krav som skal stilles for domfellelse, blir diskusjonstema. Meddomsretten består i dag av tre fagdommere og fire lekdommere.
– Vi må gå gjennom systemet og spørsmålet om hvor mange dommere det skal være krav om for domfellelse, sier han. (ANB-NTB)