Den økte mobiliseringen rundt julen er en åpenbar risiko for forflytning og spredning av smitte. Men ved fornuftig opptreden og godt smittevern skal vi også gjennom julen klare å forhindre mye smitte i Vågan, skriver kommuneoverlege i Vågan, Jan Håkon Juul, i en pressemelding.
– Per nå og sannsynligvis godt inn i desember vil smittetrykket være høyt i de store byene våre, samt kanskje noen utbrudd i områder utenom. Det fins ingen forskrift som pålegger oss karantene ved interne reiser i Norge. Likevel er det en sterk oppfordring om at den enkelte er enda mer påpasselig med smittevernet inn mot julen, sier Juul.
Dette er hans fem råd:
- Husk enmeteren, og har du vært på reise i områder med smittetrykk oppfordres du til å ha to meter avstand, og sett deg selv i en karantenelignende situasjon i 10 dager.
- Test deg om du får symptomer: Følg rådene til legekontoret/ legevakten.
- Vask hendene/sprit dem ofte, både på vei inn og ut av kjøpesenter, butikker osv.
- Ikke oppsøk situasjoner der det er vanskelig å ivareta godt smittevern.
- Følg rådet om få sosiale kontakter, og møt dem heller flere ganger enn å skape nye.
– Oppfør deg slik at det ikke er du som er årsaken til at vi får smitte inn i skoler, barnehager og sykehjem etter julen 2020, konkluderer kommuneoverlegen.
Kommentarer til denne saken