– Dette gjorde meg veldig glad, forteller Johannes Rørtveit i Vågan Kystlag og driftsselskapet Anne Bro AS om pengebevilgningen.

Fraktefartøyet «Anne Bro» fra 1911 får to nye millioner kroner fra Riksantikvaren i 2019. Riksantikvaren har i år prioritert fartøy som nærmer seg ferdigstilling av større restaureringer.

– Vi kan ikke gjøre mer enn vi har penger til. Det er en stor operasjon som pågår, og den må gjøres på den måten som god båtskikk forutsetter. Med disse pengene håper jeg vi kan sette full fart framover, sier Rørtveit.

Riksantikvaren har bidratt med tre millioner i 2017 og forhåndstilsagn om fire millioner kroner i 2018. I 2019 får de to nye millioner, da til sammen 6 millioner for 2019. De får også tilsagn om 1,3 millioner kroner i 2020. Vågan Kystlag søkte om 3,3 millioner kroner for 2019.

– Vi klarer dessverre ikke å få jakten «Anne Bro» ferdig til VM i skreifiske i 2019, men innen utgangen av dette året kan skuta igjen legge til kai i Svolvær, fortalte Rørtveit til Lofotposten i januar.

Riksantikvaren fordeler 63 millioner kroner til fartøyvern i 2019, kommer det fram i en pressemelding.

Les også: Jubler for flere millioner i støtte til vernet fartøy: - Målet er å ha båten klar til VM i skreifiske 2019