Lørdag formiddag fikk Lofotposten være med da politiet foretok en promillekontroll på E10 ved Hættbakken like utenfor Leknes.
Fredagspils
Roy Johansen kjørte den første bilen som ble stoppet.
– Jeg tok to pils i går kveld, men jeg er ikke nervøs for at det skal bli utslag, sier han til politibetjenten før han blåser i alkometeret.
– 0,00, helt perfekt, kommer det fra politibetjenten som ønsker god tur videre.
Kjempegreier
Hva synes du om å bli stoppet?
– Det er kjempegreier. Jeg synes de burde vært enda oftere på veien. Det er skremmende hvor mange som blir tatt for å ha kjørt i rus og promille. Det verste er jo at det nok bare er et fåtall av de som kjører i rus som blir tatt, sier Johansen.
Varsler om promillekjøring
Politiet sier de er avhengig av tips fra publikum for å få stoppet bilførere som har drukket eller er ruset på annen måten. Hvis du ser noen som er påvirket ville du ha varslet?
– Ja! Jeg har vært med på å ta nøklene fra folk som skulle kjørt hjem etter å ha vært på fest. Jeg har nulltoleranse for kjøring i rus. De setter ikke bare sitt eget liv i fare, men også alle andre sitt liv i fare, sier Roy Johansen.
Kort tid etter ble en mannlig bilfører tatt med lavpromille.