Kari Schibevaag som driver Schibevaag Adventure var onsdag ute sammen med turguide-kollega Sandro Della-Mea i Moskenes. Kari på SUP-bredd (stand up paddling) og Sandro i kajakk.
En flokk spekkhoggere er jevnlig i Reinefjorden og området rundt, og de kom bort til padlerne for å kikke.
- Man glemmer alt annet når noe sånt skjer. Det er så spennende. Det er utrolig å se for en kontroll de har over de store kroppene sine og å se hvordan de beveger seg, forteller Schibevaag til Lofotposten.
Hun sier alt gikk rolig for seg og at dyrene var nysgjerrige på dem.
- De gjorde såkalte "spyjump", at de kom opp med overkroppen for å se seg rundt. Det var en motorbåt i nærheten, men han holdt god avstand. Ettersom vi ikke har motor på sup og kajakk, skremte vi dem ikke, sier Schibevaag som tidligere har dykket og svømt med spekkhoggere i Tromsø og på Senja.
- Jeg elsker slike opplevelser, og det er første gang jeg har vært med på noe sånt i Lofoten. Dette er de fineste dyrene! fastslår eventyreren som har det våte element som en stor del av sitt liv.
Schibevaag er flere ganger verdensmester i snøkiting og kitesurfing på vann.